شکل گوش

گوش یکی از اندام های بدن است که در حس شنوایی و تعادل نقش دارد. حس شنوایی ارتباط مستقیم با گفتار دارد. گوش از سه بخش گوش خارجی، گوش میانی و گوش درونی نشکیل شده است.

شکل گوش

گوش خارجی

قسمتی از گوش که قابل دیدن است به گوش خارجی معروف می باشد. از نظر اناتومیک، گوش خارجی از بخش های مختلفی تشکیل شده است.

لاله گوش از جنس غضروف می باشد و وظیفه جمع آوری اصوات را بر عهده دارد. لاله گوش نقش رادار یا انتن را در بعضی از حیوانات بر عهده دارد.

قسمت پایین لاله گوش، نرمه یا لوبوس نام دارد و غضروفی نیست.

شکل گوش

پیچ خوردگی های لاله گوش را هلیکس می نامند  و مارپیچ های موازی با ان را انتی هلیکس می نامند.

بخش مرکزی فرورفته گوش را صدف می نامند. در جلوی حفره صدفی یک برامدگی به نام تراگوس وجود دارد

مجرای خارجی گوش دارای طول حدود 5/2 سانتی متر می باشد. یک سوم خارجی مجرای خارجی، غضروفی  و دوسوم داخلی ان استخوانی است.

مجرای گوش خارجی دارای شکل مستقیم نمی باشد و معمولا به شکل s خوابیده می باشد.

 

گوش میانی

شکل گوش

گوش میانی یک حفره در داخل استخوان گیجگاهی است. گوش میانی از غشای مخاطی پوشیده شده است.

صندوق صماخ قسمت اصلی گوش میانی می باشد. استخوانچه های گوش میانی در درون همین صندوق قرار دارند. علاوه بر سه استخوانچه، دو عضله نیز در این حفره قرار دارد. استخوانچه های چکشی، سندانی و رکابی موجود در صندوق صماخ، ارتعاش را از پرده گوش می گیرند و منتقل می کنند. استخوان چکشی نزدیک به پرده گوش قرار دارد و از بقیه استخوانچه ها بزرگتر است. استخوانچه رکابی به دریچه ای به نام بیضی متصل می باشد. استخوانچه سندانی مابین این دو استخوانچه قرار دارد.

شکل گوش

پرده گوش یا پرده صماخ بین گوش میانی و خارجی قرار دارد.

گوش داخلی

شکل گوش 

اولین قسمتی است که در دوران جنینی شروع به تشکیل شدن می کند. گوش داخلی از تعدادی حفره استخوانی به نام لابیرنت استخوانی تشکیل شده است. لابیرنت غشایی در درون لابیرنت استخوانی تشکیل شده است.

لابیرنت استخوانی دارای سه بخش دهلیز، مجاری نیم دایره و حلزون می باشد.

دردرون حفره های گوش داخلی، مایعی به نام پری لنف وجود دارد که از نظر ترکیب شبیه مایع خارج سلولی است. لابیرنت غشایی از مایعی به نام اندولنف پر شده است. این بخش شامل دو کیسه ساکول و اتریکول و سه مجرای نیم دایره و مجرای حلزونی می باشد.

 

مجاری نیم دایره به سه نوع فوقانی، خارجی و خلفی تقسیم بندی می شوند.

در درون گوش داخلی سلول های شنوایی یا سلول های موئی وجود دارند. سلول های موئی وظیفه تبدیل صوت به پیام عصبی را بر عهده دارند.

درباره ما

سمعک داخل گوشی ، سمعک پشت گوشی ، سمعک نامرئی، سمعک هوشمند ، سمعک دیجیتال ، سمعک وایرلس ، سمعک ضد اب ، سمعک شارژی ، سمعک انالوگ

ارز یابی شنوایی با جدید ترین دستگاه های روز دنیا , ارائه انواع سمعک هوشمند و سمعک دیجیتال و سمعک انالوگ و  سمعک نامرئی  , ارائه انواع باتری سمعک , تعویض سمعک های قدیمی با سمعک های جدید